انواع سنگ های ساختمانی

آشنایی با انواع سنگ های ساختمانی باعث می شود به راحتی می توانید در پروسه ساخت و ساز از آن ها بهره بگیرید. اگر در فعالیت های ساختمان سازی مشغول نیستید اما قرار است به بازسازی منزل خود بپردازید بهتر است انواع سنگ های ساختمانی را بشناسید تا به کارفرما در جهت ایده پردازی کمک کنید. در مقاله پیش رو سعی بر آن داریم تا انواع سنگ های ساختمانی را همراه با کاربرد های آن به شما معرفی کنیم پس با ما همراه شوید.

انواع سنگ های ساختمانی

 • سنگ ساختمانی مرمر
 • سنگ ساختمانی مرمریت
 • سنگ ساختمانی تراورتن
 • سنگ ساختمانی کوارتزیت
 • سنگ ساختمانی گرانیت
 • ماسه سنگ

سنگ ساختمانی مرمر

سنگ مرمر به سنگی گفته می شود که بسیار درخشان باشد و قابلیت صیقلی پذیری آن بسیار بالا باشد تا حدی که شبیه آینه بتواند نور را منعکس کند. سنگ مرمر تم های رنگی بسیار متفاوت با طرح های بسیار متنوعی را از آن خود کرده است. از آنجایی که تنوع این سنگ بسیار زیاد است برای دکوراسیون پله، نمای داخلی، ستون ها و کف بسیار از آن استفاده می شود. از آنجایی که قدری قیمت سنگ مرمر گران است به عنوان سنگ فرش تزئیناتی از آن استفاده می شود. از سنگ مرمر سبز در ایران بیشتر برای اماکن مذهبی استفاده می شود. اسلب مرمر در مکان های بزرگ و خانه های لوکس استفاده بسیار زیادی دارد. این سنگ صیقلی پذیریی بسیار بالا دارد، در دکوراسیون های لوکس استفاده می شود و تم ها و طرح های رنگی بسیار متفاوت دارد.

انواع سنگ مرمر

انواع سنگ مرمر یا اونیکس معمولا با توجه به رنگ آن مشخص و نامگذاری می گردند. سنگ مرمر سبز که شامل مرمر سبز آب باریک آذر شهر، سنگ مرمر سبز عباس آباد جلفا، سنگ مرمر سبز توران، مرمر پشت و بورق یزد می باشد. مرمر عسلی، مرمر صورتی نقده، مرمر پرتقالی کاشمر، مرمر سیرجان و رفسنجان ، انواع مرمر رنگی، مرمر آبی و مرمر سفید از دیگر مرمرهای ایران به شمار می آیند.

سنگ ساختمانی تراورتن

سنگ تراورتن نمونه دیگری از سنگ های تزئینی است که در دسته سنگ های آهکی متخلخل قرار گرفته است. از این سنگ عموماً برای نمای ساختمان، دیوارهای کف استخر و کف پوش کردن ساختمان استفاده می شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید رنج قیمتی این محصول به شکلی است که شما برای سنگ فرش کردن کف حیاط و کف سالن پذیرایی می توانید محصولات متمایزی را در اختیار بگیرید. اسلب سنگ تراورتن را می توانید با تم های رنگی سفید عاجی، یا کاملاً سفید و کاراملی مشاهده کنید. هر چقدر سنگ خالص تر باشد تم رنگی آن روشن تر به تصویر کشیده می شود.

این سنگ ها جزو سنگ آهکی هستند، رنج های قیمتی متفاوت دارند و تم رنگی روشن تری دارند.

انواع تراورتن و رنگ های آن

این سنگ زیبا و جذاب با توجه به درصد رنگینه های اکسید آهن و عناصری مانند سیلیس و منگنز در آن به رنگ های قرمز، گردویی، لیمویی، کرم، سفید، قهوه ای و… یافت می‌شود. تراورتن هایی که دارای ناخالصی و رگه های کمتر بوده و رنگ روشن متمایل به سفید دارند  دارای قیمت گرانتری می باشند.تراورتن ها به دو صورت ساب زده و چرمی ارايه می‌گردند. تراورتن آتشکوه، عباس آباد، حاجی آباد، تراورتن دره بخاری، تراورتن آبگرم، تراورتن کرم رامشه، تراورتن لیمویی، تراورتن قرمز، شکلاتی، سنگ تراورتن ابیانه، تراورتن سیلور، تراورتن میمه، تراورتن موج پیچ از مهمترین سنگهای تراورتن ایران می باشند.

 

سنگ ساختمانی گرانیت

سنگ گرانیت از دانه های معدنی متوسط و درشت ساخته شده است و با استحکام بسیار بالایی در کنار یک دیگر قرار گرفته اند. این دانه ها به قدری درشت است که حتی با چشم غیر مسطح هم می توان این دانه ها را مشاهده کرد. تم رنگی این سنگ از صورتی روشن تا سفید است و روی آن عموماً رگ های تیره ای در زمینه روشن خود نمایی می کند. ظاهر کلی گرانیت کلاسیک شبیه ترکیب نمک و فلفل است. زیبایی سنگ های گرانیتی آن ها را به محصولی متمایز برای سنگ فرش کردن سطح اتاق پذیرایی تبدیل کرده است.

انواع سنگ گرانیت

ایران یکی از تولید کنندگان سنگ گرانیت در دنیا می باشد که سنگهای زیر را در دل خود جای داده است. سنگ گرانیت نهبندان، گرانیت خرمدره، گرانیت شاهین دژ، گرانیت مشکی سرکان، گرانیت چایان، گرانیت مشکی نطنز، گرانیت مشکی الموت، گرانیت سفید نطنز، گرانیت بروجرد، چرانیت گل پنبه ای همدان و الوند، گرانیت سبز بیرجند، گرانیت فیروزه ای بیرجند، گرانیت سبز جنگلی، گرانیت سبز کاهویی خراسان، گرانیت قرمز نائین، سنگ گرانیت قرمز گل آباد نائین، گرانیت بغم اردستان، گرانیت قرمز یزد، گرانیت قلعه خرگوشی یزد، گرانیت مروارید مشهد، گرانیت هلویی زنجان و تایباد و سنگ گرانیت مروارید مشهد.

 

سنگ ساختمانی مرمریت

سنگ مرمریت یکی از سنگ های محبوب در میان خریداران محسوب می شود. از این سنگ بیشتر در فضاهای بسته استفاده می شود زیرا اگر در مجاورت با آب و هوای بیرون از ساختمان قرار بگیرد به راحتی تغییر شکل می دهد و شکل ظاهری خود را از دست می دهد. شکستگی، ترک خوردن سنگ و تغییر رنگ دادن آن از مهم ترین پارامترهای است که در مجاورت با نور خورشید و باد و باران برای آن فراهم می شود. این سنگ در برابر حرارت و مواد اسیدی بسیار مقاوم است. این سنگ به دلیل آهکی بودن بسیار سریع آب را جذب می کند از همین رو برای استفاده سرویس حمام اصلاً انتخاب مناسبی نیست. اسلب سنگ مرمریت دارای تنوع بسیاری در رنگ و طرح است.

سنگ مرمریت بیشتر برای فضای داخلی استفاده می شود، مقاوم در برابر حرارت است و ممکن است در فضای خارجی دچار تغییر شکل شود.

انواع سنگ مرمریت

همانطور که اشاره شد ایران ذخایر غنی و گسترده ای از سنگهای مرمریت (Marble) دارد. مرمریت دهبید، دهبید گل یخی، دهبید مشکی یا اسپایدر، انواع مرمریت آباده با رنگهای کرم، طلایی، زیتونی، صورتی، مرمریت جوشقان، مرمریت شهیادی، مرمریت صلصالی، مرمریت اداوی، قرمز و صورتی بجستان، پرطاووسی، مرمریت کرم خوی، مرمریت نمین، مرمریت مهکام قهوه ای، لاشتر، مشکی نجف آباد، گلدن رز، گلدن بلک، مرمریت تری دی بلک و پرشین سیلک از مرمریتهای معروف ایران می باشند.

 

سنگ ساختمانی کوارتزیت

سنگ کوارتزیت به سنگی گفته می شود که در اثر دگرگونی ماسه سنگ و در اثر فشار گرمای بسیار زیاد در لابه لای زمین به وجود آمده باشد. عموماً این سنگ را با شکل های متفاوت و اشکال متنوع در بازار می توانید مشاهده کنید. ظاهر سنگ کوارتزیت شبیه مرمریت است اما مقاومت آن بسیار از این سنگ بیشتر است.

از این سنگ برای نمای بیرونی، داخلی و کف پوش کردن و دیوار پوش کردن استفاده می شود. در برابر سرما، گرما و مواد اسیدی بسیار مقاوم است و به راحتی سائیده و فرسوده نمی شود.

انواع سنگ های ساختمانی- ماسه سنگ

ماسه سنگ محصولی است که از ته نشینی ماسه ها در کف رودخانه و جویبار به دست می آید. این سنگ در دسته بندی سنگ های رسوبی قرار دارد. سختی و دوام ماسه سنگ به نوع چسب آن بستگی دارد و عموماً با تم های رنگی قهوه ای، سرخ، خاکستری و ارغوانی مورد استفاده قرار می گیرد. از این سنگ برای تیز کردن چاقو و سایر ابزارهای دیگر استفاده می شود و دلیل این امر سختی دانه های این سنگ عنوان شده است. نوع کوراتزیت ماسه سنگ از سختی بسیار بالایی بهره گرفته است و عموماً استفاده آن برای نمای بیرونی ساختمان کاربرد دارد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید از ماسه سنگ برای سنگفرش کردن گردشگاه ها نیز استفاده می شود.

 

 

کلام آخر پیرامون انواع سنگ های ساختمانی

همان طور که در طی مقاله پیش رو مطالعه کردید سنگ ها دسته بندی بسیار متمایزی دارند. سنگ مرمر، مرمریت، گرانیت، ماسه سنگ و ده ها نمونه دیگر برای مصارف ساختمان سازی راهی بازار شده است. برخی از محصولات برای استفاده داخلی و برخی دیگر را برای نمای بیرونی می توان مورد استفاده قرار دارد. از آنجایی که برخی سنگ ها به مواد اسیدی حساس هستند و برخی به باد و باران توصیه می شود متناسب با ویژگی های سنگ در ساختمان از آن استفاده شود. امید است مطالب پیش رو پیرامون معرفی انواع سنگ ها مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد و از این پس شما هم بتوانید شبیه حرفه ای ها دست به انتخاب بزنید.

 • سنگ های نمای بیرونی ساختمان
 • سنگ برای دیزاین داخلی ساختمان
 • سنگ برای دیزاین کردن سرویس های بهداشتی
 • سنگ برای استخر و فضای باز
 • سنگ برای سنگ فرش کردن امکان تفریحی

پیام خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X